Choseho weblog o webu

Chcete vědět jak vypadá výstup z javascriptu?

27. 05. 2004

V IE existuje jeden malý trik, který umožňuje zobrazit stránku nevykreslenou, ale jako text! To se velmi hodí třeba v případě, že potřebujeme odladit nějaký výstup z javascriptu nebo jeho pomocí něco vytváříme a nejsme si jisti skutečným výsledkem. Rozkrýt karty nám pomůže prvek XMP (není to překlep).

XMP

HTML prvky uvnitř prvku XMP se totiž zobrazí jako text, nikoliv jako zformátované HTML. To znamená, že vidíte přesně to, co vidí prohlížeč, tj. i části stránky vytvořené javascriptem.

Použití

Stránku, kterou chceme takto zobrazit klasicky otevřeme v prohlížeči a až se načte, vložíte do adresní řádky následující zápis a ihned se zobrazí aktuální stránka v "textovém" režimu.

javascript:'<xmp>'+document.documentElement.outerHTML+'</xmp>';

Příklad

Samozřejmě jsem nezapomněl na ukázku, ve které se javascriptem vypisuje obsah a je na ní dobře vidět, jak krásně tato "vychytávka" funguje. Někdy si říkám, že by IE chtěl pořádně prozkoumat, protože i přes to, jak je hrozný, tak může mít spoustu užitečných vychytávek.

Více informací naleznete u Microsoftu.

Aktualizace

Mirek Komárek mě e-mailem upozornil, že XMP není specialitka IE, nýbrž jde o zastaralý tag (via w3.org). XMP funguje kromě IE také v Opeře (testováno ve verzi 7.5). Ani prohlížeče s Gecko jádrem (Mozilla, Firefox, NN) nejsou mimo hru, ale nelze použít stejný zápis. Pro Gecko prohlížeče vypadá např. takto:

javascript:'<xmp>'+document.getElementsByTagName("html")[0].innerHTML+'</xmp>';

Z toho je dobře vidět, že do tagu XMP můžete vložit prakticky jakýkoliv skript a nechat si zobrazit jen konkrétní část stránky.

Autor: Chose| 23:19 - 27. 05. 2004 | Trvalý odkaz | Homepage© 2004 Josef Šíma - ja@chose.cz