Je rádce na Centrum.cz mladší bratr našeptávače na Seznamu?

21.01.2006 14:10

Dnes jsem se na blogu Milana Kryla dozvěděl, že Centrum nasadilo na HP a vyhledávání svého Rádce. Neváhal jsem a šel jsem se podívat o co jde. Co jsem zjistil, mě velmi překvapilo…

Je celkem pochopitelné, že Centrum také zavedlo svůj “našeptávač”. Na Googlu existuje v laboratoři, na Seznamu je již dlouho v provozu a je velmi populární, protože usnadňuje uživatelům práci s formulářem. Zavedení tedy není žádné překvapení.

Rádce vs Našeptávač - princip

Rádce narozdíl od Našeptávače nevypisuje u nabízených možností počet zadání za jeden den, ale počet nalezených stránek. Jak píše Milan Kryl, tak fráze jsou setříděny podle četnosti používání - což je podle mě počet zadání dané fráze do vyhledávání (tedy stejný princip jako na Seznamu). A proč se tedy zobrazuje počet výsledků místo počtu zadání? Milan toto zdůvodňuje tím, že získáte představu o potenciální konkurenci. Věru hodnotná to informace, ale už si přece nehrajeme na pískovišti ;)

Proč tedy počet výsledků hledání? Třebas proto, že to dělá Google nebo by spíše bylo trapné ukazovat malá čísla počtu hledání jednotlivých výrazů? Ideální řešení je tedy vypsat počet nalezených stránek - to ve většině případů bude dostatečně velké číslo.

Co ale musím ocenit, je přidání možnosti pravostranného rozšíření. Vypadá to jako zajímavý nápad a mohlo by to i dobře fungovat.

Já se domnívám, že Rádce by měl sloužit především uživatelům a ne jako “Rádce k PPC a SEO optimalizaci“. Ty mohou mít potřebné nástroje zcela jinde a mnohem sofistikovanější.

Rádce vs Našeptávač - technologie

Myslíte si, že kopírování zdrojového kódu někoho jiného (bez svolení), lehká korekce názvu funkcí a poté vypuštění na internet na svých stránkách (tedy vydávání za své dílo) je v pořádku? Já tedy rozhodně ne. Vzhledem k tomu, že jsem technicky zaměřený a docela obstojně ovládám javascript, tak jedna z prvních věcí co dělám je, že začnu ihned zkoumat zdrojový kód daného webu (aplikace).

Ovšem při zkoumání zdrojové kódu Centrum Rádce jsem nechápavě zíral. Vzhledem k tomu, že velmi dobře znám kód Seznam Našeptávače, tak jsem si během několika málo vteřin uvědomil, že vidím velmi podobný kód, jen s malinko jinými názvy funkcí a proměnných. Převážná většina kódu je slušná kopie, opravdu malá ochutnávka:

 • Začátek skriptu
  Rádce vs Našeptávač: 1
 • Funkce Init
  Rádce vs Našeptávač: 2
 • Funkce pro zobrazení výsledku
  Rádce vs Našeptávač: 3

Pro lepší představivost se doporučuji podívat na zdrojové javascripty od obou aplikací: Rádce - Našeptávač. A věřte, že podobnost není čistě náhodná nebo čerpaná z jiného - dalšího “free” zdroje.

Speciálně na třetím příkladu je vidět nápadná podoba. Co si o tom myslím? Centrum asi nemá bohužel dostatek kvalifikovaných lidí na vývoj vlastního a lepšího řešení. Sám zastávám názor, že u jiných se člověk učí a inspirace je zdravá, ale obyčejná kopie - to je již zoufalství. Podobný krok bych čekal od malého webového studia, ale ne od druhého největšího portálu u nás.

Na druhou stranu je to uznání výborné práce webmasterů v Seznamu (a především autora skriptu - Petra Doležala), protože když už se něco kopíruje, tak je to asi dobré.

Třešnička na dortu - bookmarklet

Chcete vidět, jak vypadají data z Našeptávače na Rádci? Mám pro vás bookmarklet, který je nutné spustit na Centrum.cz. Hezké, že? :)

Související

Komentáře k příspěvku 'Je rádce na Centrum.cz mladší bratr našeptávače na Seznamu?'

 1. Jan Svátek:

  Čistě pragmaticky musím říci, že je to dobrý vtip. Přece sám IL řekl: „dochází k unifikaci“ nebo „Volant a pedály jsou stejné jako u Gmailu. Proč? Protože vymysleli dobrý user interface.“
  Proč tu řešit že někdo má pár podobných řádků kódu u několika funkcí, když to pomalu ani nejde napsat jinak a někdo na oplátku použije kompletní design jiného konkurenta?

  Tohle je kopírování

 2. Jan Svátek:

  Chybějící URL k předchozímu příspěvku:

  Tohle je kopírování

 3. Pepa Zeman:

  Zajímavá úvaha, skoro bych řekl až detektivní práce autora, možná bych k tomu doplnil, že jak centrum.cz tak seznam.cz používají ve stránkách stejné html tagy, jako třeba na začátku stránky nebo potom později , akorát teď nevím, kdo s tím přišel první, jestli seznam nebo centrum nebo google??? A co Jan Tleskač?

 4. Chose:

  2 Jan Svátek:
  Výborně, přesně podobnou reakci jsem čekal :) Je pravda, že GUI Emailu Seznamu a Gmailu je velmi podobné, ale Seznam narozdíl od Centra nekopíroval zdrojový kód skriptů. Tyhle případy ovšem nelze absolutně srovnávat. Nejedná se o pár funkcí nebo řádků, ale o kompletní kopii skriptu!

  2 Pepa Zeman:
  Samozřejmě, že se používají stejné HTML tagy - na všech stránkách. Ale je praticky vyloučeno napsat nezávisle na sobě 2 stejné skripty.

 5. Pepa Zeman:

  uff, pardon, se mi ty html tagy převedli, takže tyto tagy jsem m2l na mysli, doplňuji pro lešpí pochopení :-)
  <html> nebo <body>

 6. Jan Nehasil:

  Pepa mi mluví z duše. Ano je to asi podobný, ale to je všechno. Oba portály jsou taky podobný ..mají vyhledávání, mail, oba taky mapy a co já vím co ještě. Ale to je normální. Trochu se pohrabat v kodu, tak tam určitě bude hooodně podobného.

  To chose x svátek…ano oba případy se nedají srovnávat. Protože Smail je jasná kopie Gmailu, ale nějaký řádek v kódu je trapný komentovat ne?

 7. Chose:

  2 Pepa Zeman:
  Mnohokráte děkuji za doplnění chybějících znalostí!

 8. Pachollini:

  Já myslím, že okopírovat skripty je skutečně o něco horší než kompletně okopírovat UI.
  Na druhou stranu, kdybych pracoval pro firmu, která své aplikace zakládá na kopírování UI tak bezostyšně, jako Seznam, asi bych se nad podobnými praktikami tak nahlas nepohoršoval.

 9. Michal Kára:

  Kdyz dve veci jsou podobne, nemusi to znamenat, ze jsou opsany jedna od druhe, ale mohou byt obe opsany z jednoho zdroje. Vzpominam si na pripad udajne kradeze intelektualniho vlastnictvi SCO do Linuxu. Jeden fragment kodu, napriklad, byl sice skoro stejny, ale nakonec se ukazalo, ze se jedna o volne siritelnou implementaci z jakesi ucebnice. Tohle podle mne bude nejspis tentyz pripad.

  Kazdopadne mi to prijde pravdepodobnejsi, nez ze Centrum vzalo kod Seznamu, upravilo (kod je podobny, ale rozhodne ne stejny, je mimimalne hodne upravovany) a pouzilo ve forme, ve ktere si ho muze kazdy precist. Nereknu, kdyby byl ten kod normalne nedostupny, ale udelat to s verejne viditelnym kodem by bylo hodne hloupe.

 10. Chose:

  2 Michal Kára:
  Ano souhlasim, ale ja vim, jak vznikal kod pro aktualni Naseptavac Seznamu a kdo je jeho autorem. Pokud se napr. podivas na kod Suggestu od Googlu, uvidis ze je zcela jiny a presto dela “podobnou” funkcnost.

  Centrum proste stahlo skript ze Seznamu, prejmenovalo promenne a funkce, pridali tam nekolik malo svych funkci, ale je zcela zrejme, kdo od koho kopiruje.

 11. Michal Kára:

  No jasne, a vite, jestli dotycny neopsal ony casti odnekud (z volne dostupneho prikladu, treba)? To by mi prislo celkem logicke…

  Koukal jsem se na ten kod jeste bliz; podobnost je zrejma, ale je tam i spousta odlisnosti; nejedna se jenom o prostou kopii a prejmenovani (casovani je tam resene jinak, deti se pridavaji jinak atp.).

  A tedy slusi se dodat, ze dotycny skript je (zrovna u toho fulltextu) sice viditelnou, ale jen malou a nijak narocnou casti toho “napovidani”.

  [ Pokud je to kopie, tak bych v tom videl spis slendrian konkretniho cloveka, nez nejake rozsahle spiknuti :-) ]

 12. Chose:

  2 Michal Kára:
  Rozhodne nejde o zadne spiknuti, spise jde o lenost, pohodlnost nebo mozna spise neschopnost. Do clanku zrejme pridam oba kompletni skripty, aby bylo vice videt, ze jde o opravdu kopii, a ze se nejedna jen o nekolik radku.

  Pro lepsi predstavivost se doporucuji podivat na zdrojove javascripty: Rádce - Našeptávač

 13. Radim Smička:

  Je to bouře ve sklenici vody, zvláště když IVO řekl, že nemá smysl vymýšlet dávno vymyšlené a je lépe to okopírovat ;-) .

 14. Richi:

  Ale kopírování nápadů je všude proto ta podobe všech portálů, jeden něco vymyslí a druhý to za pár dní sputí taky, od toho tam maj programátory přece ne?
  Když jsem dělal web byl jedinej svého druhu, ted jich je podobných asi 20, všechny skoro přesné kopie, udělal jsem soutěže, za dva týdny byly na dalších 5 kopiích, udělal jsem fórum, zpravodaj … cokoliv člověk udělá za pár dní to okopíruje dalších X webů … to je realita :-/

 15. Chose:

  2 Richi:
  Jiste, kopirovani napadu se deje vsude o tom neni diskuse. To mate jako BigBrother a Vyvoleni - jedno a to same, pritom ale jine - kopie napadu.

  Nicmene kopirovani primo zdrojoveho kodu je preci zcela neco jineho. Kdyby Centrum realizovalo Radce svoji vlastni cestou a ne upravou skriptu, jenz vytvoril Seznam, tak bych nerekl ani slovo. O puvodu napadu taky zadny spor nevedu, jak Seznam, tak Centrum cerpaji napad od Googlu.

 16. Adam Hauner:

  “Seznam a Centrum *čerpají nápad* od Google” vs “Centrum *zkopírovalo* kód od Seznamu”… Kde končí čerpání a kde začíná kopírování?

 17. Chose:

  2 Adam Hauner:
  Cerpani konci tam, kde se cerpa idea, kopirovani zacina tam, kde se kopiruje autorske dilo.

 18. Radek Burget:

  Mě se zda, ze v tomhle má Chose pravdu. Nevím, jestli je tímto způsobem podobný celý kód, ale co je na těch ukázkách, to opravdu není inspirace, ale plagiát. Podle mě teda inspirace znamená podívat se, jak to řešili jiní a napsat si to sám. Kopírování je že to prostě zkopíruju a upravím (nebo upravím a zkopíruju :-) U OpenSource je to více méně žádoucí jev a je řečeno, za jakých podmínek se to smí udělat. Obvykle se také musí jasně říct, čí kód jsem použil. Ale Našeptávač Seznamu asi není OpenSource, i když by mu to možná prospělo. BTW, myslel jsem, že existuje něco jako obfuscator pro JavaScript, který by měl prosté kopírování značně zkomplikovat. Proč ho Seznam nepoužije? Nebo je v tom nějaký háček?

 19. Petr Brádler:

  A co třeba pohled z jiného úhlu - spolupráce (obchod). Není třeba možné, že místo aby Centrum vyvíjel svůj vlastní skript a stálo by ho to určitý čas a tím pádem peníze, se raději domluvil na odkoupení skriptu od Seznamu? Nebo jiný druh spolupráce..

 20. karel:

  Když porovnám zdrojové kódy, tak jednoznačně nejde o pouhou “inspiraci”, ale o plagiát

 21. kvezt:

  at se koukam jak se koukam, tak to plagiat je a basta:/
  je pravda, ze podobna funkcnost se da resit spostou moznych variaci (viz google suggest - source je uplnene neco jineho nez zde videne…). Zde, bohuzel, se jaksi nezadarilo a centrum sahlo po jednodussim reseni. inu - vse, co je dostupne na webu se da ukrast - musete to zakodovavat jak chcete, komprimovat zdroje atd…, ale vzdy existuje i cesta zpet.
  Zde jde spis o poctive rozhorceni cloveka, ktery se s necim s prominutim sere treba tejden, ladi, testuje, zkousi atd., a pak nekdo prijde a za dve hodky s pomoci globalreplace udela totez.
  jinak chose, preju pevny nervy tobe i petrovi:) - dalsi ajaxoviny musite lepe chranit (traba jak tuhle yuhu schoval zdrojaky ke kouzelnikovi:))
  btw. pravni dohru to mit asi nebude co? dle me by byla i nadeje na uspech (ale prece jen jsme v cechach:), takze asi ne) krom toho by se na zive krasne vyjimala dalsi zabomysi valka dvou nejvetsich ceskych portalu:)
  zdar! j:)

 22. mila:

  Kopírování zdrojáků mi přijde menší zlo než celého produktu.
  Na ten Javascript si zaplatím člověka, ten to bude týden psát a je hotovo. Ale nápad udělat našeptávač není manuální práce, když to nezkopíruju, tak to nebudu mít vůbec, protože mě to prostě nenapadne.

 23. rony:

  Dal si niekto pracu s prezretim zdrojakov googlovskeho skriptu?

 24. Pachollini:

  No, ale zase je fakt, že když teď vidím ty screenshoty… Asi bych o tom taky psal ;-)

 25. dj:

  Zdarec jak se maže obsah našeptávače v seznamu a rádce v centru? Prosím poraďte Díky čau čau

 26. Valdemar:

  Kopírování nápadů, zdrojových kodů, designů atd. je poněkud obehrané. Je v tom skriptu použita nějaká část kodu, která nebyla použita nikdy předtím někde jinde? Myslím že ne.

 27. hawat:

  No je zajimave, ze si tu stezuje na kopirovani nekdo, kdo dela mapy Seznamu. Jen logo me upozornilo, ze nejsem na Localu Googlu. On asi “hlavni webmaster” umi jen porovnavat kody a prehazovat ovladaci prvky na screenshotech jinych sluzeb. Kazdy se asi zivi jak umi. No ono je asi neco jineho zkopirovat cast kodu a cele UI.
  Ja osobne v tom sice rozdil nevidim. Jini “moraliste” asi ano.
  Toz je potreba vzit poradnou metlu a zamest si na svem piskovisti :D

 28. Chose:

  2 hawat:
  To je opravdu neuveritelne, co tu rikate :) Centrum primo vytvorilo plagiat zdrojoveho kodu Naseptavace Seznamu, jehoz jadro jsem sam vytvoril. Proto ten kod velmi dobre znam a vim jak vznikal. Proto, kdyz jsem videl Radce u Centra, nemusel sem nic porovnavat, bylo to jasne.
  Ale nemuzete ze stejnych praktik obvinit Seznam, to se bavime o necem jinem. Seznam rozhodne nekopiruje autorska dila a nevydava je za sve.

 29. Napalm:

  2 Chose: Úplně se divím, že plýtváš energií na diskuzi s lidmi, kteří vědí moc dobře o co jde, ale nechtějí to přiznat. Kopírování je přece to nejjednodušší a sami to moc rádi dělají, aby si ušetřili práci!

  Absurdní argument s HTML tagy si jeho autor může strčit někam…je to asi jako kdyby obvinil autora nějakého kódu v C++ z používání klíčového slova for.

  Mimo jiné si také myslím, že vizuální podobnost stránek je dobrá pro uživatele.

 30. hawat:

  2 chose:
  no promin… ale muj nazor je ze se bavime o stejnych vecech. Google zamestnava lidi kteri to uzivatelske rozhrani vymysli. Proto stejne jako Seznam je to stoji prachy. A verim ze ne male. A ty mi chces rict ze zkopirovat uzivatelske rozhrani je neco jineho?
  Verim ze Seznam muze byt nasrany na Centrum. To si musi vyresit mezi sebou tyto dva subjekty.
  Ale dusevni vlastnictvi autora je snad i tohle. Proto jsem ten koment napsal. nebot jako ty porovnavas kod.. ja muzu dat vedle sebe dva screenshoty stranek.
  Ja nepopiram ze Naseptavac a Radce jsou z casti stejni (dle screenshotu). S tim s tebou souhlasim. Ale ty popiras ze Google Local je velmi podobny Mapam Seznamu.

  2 Napalm:
  mas pravdu, vim o co jde nebot jsem se na ty screenschoty podival. A nemam duvod odporovat Chosemu v jeho nazoru na Naseptavac a Radce.
  A chtel bych te pozadat aby jsi me neobvinoval z kopirovani! Nemam duvod a potrebu to provadet.

 31. hawat:

  a jeste jedna poznamka k tvemu clanku:
  “Proč tedy počet výsledků hledání? Třebas proto, že to dělá Google nebo by spíše bylo trapné ukazovat malá čísla počtu hledání jednotlivých výrazů? Ideální řešení je tedy vypsat počet nalezených stránek - to ve většině případů bude dostatečně velké číslo.”

  potom se nabizi otazka… proc Seznam oruje dotaz? a proc si vymysli pocet nalezenych vysledku? Neni to prave proto ze by mu vyjelo mene vysledku?

  Je mi jasne ze si seznamak a si zaujaty svou firmou ale priste se nad tim vice zamysli. To ze to neresi BFU neznamena ze clovek trochu znaly to pochopi.

 32. Chose:

  2 hawat:
  Ja rozhodne nepopiram, ze rozhrani a ovladani Seznam Map je velmi podobne tomu co ma Google Local. V rade prvku je podobne (az identicke), ale nejde o zadnou kopii. Take nemas zadnou predstavu o tom, jak stavajici rozhrani vznikalo, kolik bylo variant a navrhu.

  Naseptavac - Jde o uhel pohledu :) Pro nekoho muze byt lepsi dat pocet zadani, pro nekoho pocet vysledku. Ale cislo poctu vysledku opravdu nehraje roli. Je ti k nicemu, jestli je na dane slovo 10 000 vysledku na Centru a 5000 vysledku na Seznamu, stejne nikdy nepujdes tak daleko + jak jiste vis, to cislo je pouhy odhad, cimz je jeho relevance snizuje.

 33. Igor:

  Kopírování je sice zavrženíhodné, (a trestněprávně postižitelné) ale jako spoluautora původního kodu vás může těšit, že jsteo odvedl dobrou práci. Protože špatný kod by nikdo nekopíroval

 34. crabtree:

  kopíruje se všechno a nejde tomu zabránit!

 35. Ivan:

  Ha, to je bžunda. Někdo považuje zkopírování pár řádků Javascriptu za větší problém než okopírování samotného nápadu “Našeptávače”. To snad ne. Takže je jako v pořádku ukrást někomu myšlenku a pak si vyčistit svědomí, že k tomu ještě neobšlehnu pár blbých řádků JS?. To jsou mi pane věci. Je prostě s podivem jaké tu panují názory na duševní vlastnictví. Zaujala mě například myšlenka, že UI Google Local je místy identické Mapám Seznamu, ale není to kopie. Ale na druhou stranu je Javascriptový kód Seznamu místy identický s kódem Centra a to je sprostá kopie. To mi fakt hlava nebere.

 36. pivko:

  pozvu na pivko toho, kdo mi napise kod, ktery kdyz napisu napr. www.neco.html?kw=klicove+slovo mi vrati html stranku jejimz obsahem budou vysledky naseptavace :o )

 37. pivko:

  a jeste jednou i s mejlem theimer@centrum.cz

  pozvu na pivko toho, kdo mi napise kod, ktery kdyz napisu napr. www.neco.html?kw=klicove+slovo mi vrati html stranku jejimz obsahem budou vysledky naseptavace :o )

 38. Glacier:

  Skutečně nechápu proč považujete počet výsledků za nepotřebnou informaci. Podle mého názoru mi je úplně k ničemu vědět kolik lidí předemnou dotaz zadalo, spíš mě zajímá jestli je dotaz dostatečně konkrétní aby mi nevyhodil příliš mnoho stránek.

 39. Ta co zanechala komentářů:

  Zanechávám komentáře k příspěvkům.

 40. Počasí:

  Škoda že ty kódy jsou jako obrázky.

 41. Squad_leader:

  Já bych to tak nehrotil.
  Ty kódy nejsou zase tak rozsáhlé a navíc proč se trápit s jiným řešením když už existuje odzkoušené a spolehlivé.
  Že odladit JS tak aby chodil všude (stejně) dobře není jednoduché ví každý.

  Ovšem ano :) vypadá to, že někdo opisoval. Dobrý postřeh…..